• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Barack Obama o Somálsku a problémech Afriky


Barack Obama o Somálsku a problémech Afriky

Pretoria - „Víme, že [organizace] Al Shabaab stále více přejímá kontrolu nad Somálskem a že bude exportovat násilí tak, jak to právě učinila v Ugandě," prohlásil prezident Spojených států Barack Obama v rozhovoru pro jihoafrickou státní televizní a rozhlasovou společnost SABC.

Al Shabaab je somálská militantní skupina s vazbami na al-Qá'idu. Přihlásila se k teroristickým útokům, při nichž v neděli 11. července v Ugandě zahynulo 76 lidí, převážně sledujících přenos finálového zápasu fotbalového mistrovství světa z Jižní Afriky. Šlo o vůbec první její útok mimo somálské území, tedy o internacionalizaci dvacetileté občanské války v Somálsku.

V rozhovoru, který SABC vysílala 14. června, prezident Obama zdůraznil, že čelit hrozbě je třeba mnohonárodním úsilím. „Není to nic, co by měly udělat Spojené státy samy, co by Uganda nebo jiné země měly dělat samy. Spíše je to Africká unie se svou misí v Somálsku, ve spolupráci se [somálskou] přechodnou vládou, kdo se má pokusit o stabilizaci situace a začít uvádět tuto zemi na cestu, která bude přinášet lidem příležitosti, a ne vytvářet živnou půdu pro terorismus," zdůraznil Obama.

„Al Shabaab se nyní přihlásila k této ukrutnosti a převzala za ni odpovědnost a my zdvojnásobíme své úsilí ve spolupráci s Ugandou, ve spolupráci s Africkou unií, abychom zajistili, že takové organizace nebudou moci beztrestně zabíjet Afričany," prohlásil prezident a pokračoval:

„Na jedné straně vidíme vizi Afriky postupující kupředu, Afriky sjednocené, Afriky modernizující se a vytvářející příležitosti, zatímco na druhé straně je vize al-Qá'idy a Al Shabaabu, vize zkázy a smrti. A myslím, že to představuje zcela jasný kontrast, pokud jde o budoucnost, jakou si většina Afričanů přeje pro sebe a své děti. A musíme si být jisti, že děláme vše, co je v našich silách, na podporu těch, kdo chtějí stavět, a ne ničit."

Tento interview byl Obamovým prvním komentářem k bombovým útokům v Kampale.

Na otázku o nepříznivém účinku politického islámu na vývoj a stabilitu Afriky, prezident řekl, že islám je velké náboženství, které dosud v Africe vzkvétalo bok po boku s jinými náboženstvími. Ale postoj radikálního islámu je takový, že „jakékoli úsilí o modernizaci, jakékoli úsilí o poskytování základních lidských práv, jakékoli úsilí o demokratizaci je jaksi protiislámské. A já se domnívám, že to je naprosto špatné. Myslím, že převážná většina lidí islámské víry to odmítá. Myslím, že to odmítá lid Afriky."

Z některých prohlášení těchto teroristických organizací vyplývá, pokračoval Barack Obama, že považují Afriku „za potenciální místo, kde můžete svádět ideologické bitvy, při nichž se v zájmu krátkodobých taktických zisků zabíjejí nevinní lidé bez ohledu na dlouhodobé důsledky".

Prezident považuje za důležité zabývat se v této souvislosti také programy rozvoje a výstavby podle vzoru zemí, které „se snaží postupovat správným směrem, které mají úspěšné podnikatele, které mají demokracii a základní lidské svobody". Připomněl, že nemají-li mladí lidé příležitosti, jsou „přístupnější těmto falešným ideologiím", a dodal: „Musíme přímo čelit skutečnosti, že programy zaměřené proti demokracii, proti svobodě projevu a proti svobodě náboženství, které prosazuje taková organizace jako Al Shabaab, jdou také často ruku v ruce s násilím."

Dotázán na súdánského prezidenta Umara al-Bašíra, na kterého Mezinárodní trestní soud vydal zatykač, prezident Obama řekl, že je důležité, aby súdánská vláda s Mezinárodním trestním soudem spolupracovala. Považuje rovněž za důležité, aby lidé byli voláni k odpovědnosti za skutky, které se odehrály v Dárfúru (západní Súdán) a vyústily ve ztrátu minimálně statisíců životů. Snažíme se zajistit, „aby se Súdán stabilizoval, aby tam dál docházela humanitární pomoc a aby pokračovalo úsilí v souvislosti s referendem a možností nezávislosti".

O nedávném mistrovství světa v kopané, které se konalo v Jižní Africe, prezident řekl: „Je zřejmé, že to byla úžasná ukázka toho nejlepšího, nejen pro Jižní Afriku, ale pro celou Afriku, protože vyzdvihla právě skutečnost, že přes všechny stereotypy, jimiž Afrika trpí, a přes všechny falešné představy o své způsobilosti, je Afrika světadíl, kde je množství vůdců, podnikatelů a vlád, jež mohou efektivně pracovat, dostanou-li příležitost. Teď musíme stavět na tomto pozitivním obrazu, který vzešel ze světového mistrovství."

Obama připomněl, že za své loňské návštěvy v Ghaně jasně řekl, co má být na pořadu dne - Afrika pro Afričany. „To znamená, že můžeme být s Afričany partnery, ale nakonec jsou záležitosti, na nichž Afričané mohou pracovat společně - ať jde o vymýcení korupce, o hladké přecházení k demokratickým vládám, o zajišťování rozkvětu a prosperity podnikání či o to, aby trhy fungovaly i pro nejmenší zemědělce, a nejen pro ty nejvlivnější osoby."

V této souvislosti prezident Obama vyjádřil přesvědčení, že Afričané mohou řešit své problémy, „bude-li existovat rozhodnost a silné vedení". Dodal: „Nelson Mandela nás uvedl na určitou cestu v chápání nároků na řízení, jakých je zapotřebí, a myslím si, že tyto nároky lze splnit. A po celém kontinentu vidíte země, které začínají tyto vysoké nároky naplňovat."

O Nelsonu Mandelovi, který 18. července slaví 92. narozeniny, prezident řekl, že „zůstává vzorem vedení nejen pro Jižní Afriku, ale pro celý svět".

(zjk)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info