• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Keňa v osudech britské královské rodiny


Keňa v osudech britské královské rodiny

Dvě události velkého významu pro britskou královskou rodinu jsou spjaty s Keňou, dokonce jen s nevelkou oblastí kolem Mount Kenya: Alžběta II. se zde před 59 lety stala britskou panovnicí a její vnuk princ William zde loni v říjnu požádal o ruku Kate Middletonovou.

William a Kate se zasnoubili loni v říjnu během svého pobytu v rezervaci Lewa Wildlife Conservancy, kterou princ již dříve několikrát navštívil a kde dokonce několik měsíců pracoval. Byli ubytováni v táboře Lewa Safari Camp, v luxusním, plně vybaveném stanu s nádherným výhledem na Mount Kenya, sněhem pokrytou nejvyšší horu Keni a druhou nejvyšší horu Afriky (5 199 metrů).

Jak uvádí Keňská turistická centrála, zastoupená v Česku společností TMR International, rezervace Williama zaujala svým programem, zaměřeným na záchranu ohrožených druhů, hlavně zebry Grévyho a nosorožce černého.

Vlastní zásnubní akt se však neodehrál v této rezervaci, nýbrž u odlehlého, hlubokého jezera Rutundu ležícího na severních svazích Mount Kenya v nadmořské výšce 3 100 metrů. Z Lewa Safari Camp tam William a Kate odletěli 20. října vrtulníkem, aby se ubytovali v prostém horském srubu, jehož romantiku podtrhuje nepřítomnost elektřiny - tu nahrazují krb a svíčky. V tomto neopakovatelném prostředí s dokonalým soukromím a uprostřed nádherné vysokohorské přírody požádal princ William svou přítelkyni o ruku a předal jí prsten s velkým safírem a diamanty, který byl i zásnubním prstenem jeho matky, princezny Diany.

William a Kate si stačili ještě chvíli zarybařit v jezeře Rutundu, bohužel neúspěšně, než se následujícího dne vrátili do Lewa Safari Camp. Jejich zasnoubení bylo pak oficiálně oznámeno v Londýně 16. listopadu.

S ohledem na sepětí Keni s důležitými událostmi v britské královské rodině dodala Keňská turistická centrála keňský kolorit atmosféře Londýna před sňatkem prince Williama s Kate, uzavřeným 29. dubna. Její zástupci ve spolupráci s příslušníky osobitého keňského kmene Masajů žijícími v Londýně rozdávali na čtyřech nejrušnějších železničních stanicích kolemjdoucím růže vypěstované v Keni. Masajové, oblečení do svých typických červených pokrývek, přidávali ke každé růži vzkaz „Romantiku najdete v Keni".

Připomněl se tak věhlas keňských růží a dalších květin, které jsou mezinárodně proslulé již mnoho desítek let. Jejich vývoz již dokonce předstihl kávu a turistiku jako zdroj zahraničních měn a je dnes na druhém místě - jen vývoz čaje je výnosnější. Před deseti lety se Keňa stala největším vývozcem květin do Evropské unie, kde má 25procentní podíl na trhu.

Zatímco zasnoubení prince Williama s Kate, dnes již vévody a vévodkyně z Cambridge, bylo pečlivě a se smyslem pro romantiku připraveno, proměna dcery krále Jiřího VI. v královnu Alžbětu II. nastala nečekaně. Dědička trůnu Alžběta, princezna z Walesu, a její manžel Filip, vévoda z Edinburghu, se začátkem roku 1952 vydali na návštěvu Austrálie a Nového Zélandu se zastávkou v Keni, která byla tehdy britskou kolonií. Noc na 6. února strávili v jedinečném hotelu Treetops u Nyeri, postaveném v koruně stromu, který skýtal - díky tisíciwattovému „umělému měsíci" - skvělé možnosti nočního pozorování divoké zvěře žijící kolem Mount Kenya, zvláště nosorožců, slonů a buvolů. Když se po ránu vrátili do královské rezidence Sagana Lodge v Kiganjo, dozvěděli se, že král Jiří VI. v noci skonal. Alžběta II. se tak stala královnou právě za svého pobytu na Treetops - pro událost takového významu to jistě bylo za neobyčejných okolností.

Královský pár ihned odletěl z nedalekého Nanyuki do Entebbe v Ugandě, kde na ně čekal královský letoun DC 4 (Argonaut), který je urychleně dopravil zpět do Londýna. Z Nanyuki do Entebbe cestovali letadlem DC 3 (Dakota) společnosti East African Airways (zanikla v roce 1977). East African Airways se tak staly první leteckou společností, v jejímž letadle cestoval panující britský monarcha.

Slavný lovec Jim Corbett, který v té době bydlel na Treetops, napsal do knihy návštěvníků tyto řádky: „Poprvé v dějinách světa vystoupila mladá dívka jednoho dne na strom jako princezna a po návštěvě, kterou označila za svůj nejsenzačnější zážitek, sestoupila z toho stromu příštího dne jako královna - Bůh jí žehnej."

(zjk)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info