
Ex Africa semper aliquid novi.
Z Afriky přichází stále něco nového.
Plinius Starší
(římský spisovatel)
Praha - Praha a lidé před 50 lety je název výstavy známého fotografa Jovana Dezorta, která se koná v románsko-gotických prostorách Staroměstské radnice v Praze.
Na 130 černobílých a několika barevných fotografiích autor představuje dva tematické okruhy – jednak Prahu z šedesátých let, jak ji znali její obyvatelé, kteří denně chodili jejími ulicemi, jednak osobnosti, které v té době ovlivňovaly kulturní dění hlavního města.
Jovan Dezort
foto © Petr Brodecký
Ti, kdo Prahu té doby znají z vlastních zážitků, si mohou nejen nostalgicky zavzpomínat, ale také porovnat, co se od té době změnilo, k lepšímu i k horšímu. Byla to Praha bez mobilů a bez záplavy turistů, po Karlově mostě ještě jezdily automobily, po Václavském náměstí i tramvaje a trolejbusy, působil tam proslulý automat Koruna a v celém centru mezinárodně vyhlášené stánky s opékanými klobásami. Tramvaje nabízely zvláštní druh adrenalinového sportu, jak píše fotografova manželka Věnceslava Dezortová, neboť umožňovaly naskakování a vyskakování za jízdy i krkolomnou jízdu na schůdcích, kde se tísnilo i třeba sedm lidí. A byla to Praha před nešťastnými zásahy, které byly důsledkem diletantského rozhodování z osmdesátých let: centrem Prahy nevedla dálnice, muzeum bylo organicky spojeno s Václavským náměstím a Hlavní nádraží nebylo odříznuto od povrchové veřejné dopravy, která ještě plně fungovala také v celém centru města. Začínalo se stavět metro, v ulicích se začaly objevovat minisukně a na plovárnách bikinky… V oné době však Praha zažila i otřesnou zkušenost ozbrojené agrese, když ji v srpnu 1968 zaplavily sovětské tanky. I tuto událost výstava zachycuje.
Všední den na Václavském náměstí
foto © Jovan Dezort
Na fotografiích se setkáme s mnoha hvězdami, začínajícími i zralými – mezi nimi s Václavem Hudečkem, Karlem Gottem, Evou Pilarovou, na druhé straně pak třeba s Herbertem von Karajanem a jinými protagonisty festivalů Pražské jaro, které bylo pro Jovana Dezorta důležitou sférou jeho činnosti. Scénu populární hudby ovládalo divadlo Semafor spjaté se jmény Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. V plejádě skvělých herců vynikali Jan Werich a Miroslav Horníček nebo i Olga Schoberová. V Praze vystoupily na koncertech takové osobnosti jako Louis Armstrong a Gilbert Bécaud. Vystavené fotografie zachycují i malíře Jana Zrzavého či fotografa Josefa Sudka, jež bylo tehdy možné v Praze potkat. Najdeme zde i reportážní fotografie sportovních legend, jako byli Emil Zátopek, Hana Mašková či Věra Čáslavská. A mnoha dalších osobností.
Jovan Dezort působil v době, kterou výstava zachycuje, v ČTK a spoluvytvářel tam tradici mnohotvárné reportážní fotografie. Jeho snímky se vyznačují přirozeností a bezprostředností. Fotografoval i v zahraničí a za své dílo dostal řadu ocenění v domácích i zahraničních soutěžích. Své fotografie vystavoval Jovan Dezort na mnoha samostatných výstavách. Letošní pražskou výstavu se mu podařilo uspořádat i přes to, že mu pražský magistrát a ministerstvo kultury škrtly všechny granty, takže si ji musel zorganizovat sám s pomocí manželky, spisovatelky Věnceslavy Dezortové, a obou svých dětí, a také sám financovat.
Večerní Praha patřila ke koloritu města
Foto © Jovan Dezort
Z vystavených snímků je zřejmé, že fotografování je Dezortův osud, což sám stvrzuje i tím, že stále pokračuje v práci, ačkoli se letos dožije 78 let. Výstava ve Staroměstské radnici potrvá ještě do 19. srpna.
(zjk)
Copyright © 2007-2021 CZEFRICA.com Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o. |
|
Quotes
about travel, Africa and the Middle East … and more