• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Svatá Helena se přibližuje světu


Svatá Helena se přibližuje světu turistiky

Jamestown – Otevření prvního letiště na Svaté Heleně ukotví na mapě světové turistiky osobitý ostrov, který až dosud patřil mezi nejtíže dostupná místa na světě. Letiště má zahájit provoz v únoru 2016.

Přes svou odlehlost a obtížnou dostupnost je tento ostrov v jižním Atlantiku dobře známý jako místo posledního pobytu Napoleona Bonaparte, který zde také v roce 1821 zemřel.

Letiště, které se začalo stavět v roce 2012, má být otevřeno letos v únoru, zahájení pravidelného leteckého provozu se však může protáhnout do května. Pro obyvatele ostrova to bude bezpochyby jedna z nejvýznamnějších událostí v dějinách jejich odloučeného domova, začátek nové éry, pro niž bude příznačný i rozvoj turistiky.

Spojení Svaté Heleny se světem zajišťovala až dosud jen loď St Helena, jedna z posledních poštovních lodí na světě, jíž cesta z Kapského Města sem trvala pět dní. Loď se pohybovala hlavně mezi Kapským Městem, ostrovy Svatá Helena a Ascension a Velkou Británií. S otevřením letiště tyto plavby skončí a loď se odebere do výslužby. A mezi obyvateli pak už bude jen přežívat nostalgie po „jejich lodi“.

Betonová rozjezdová a přistávací dráha nového letiště měří 1 850 metrů, má směr 02/20 a leží v nadmořské výšce 303 metry. Je vhodná pro letadla do velikosti Boeingu 737-800 nebo Airbusu z rodiny A320. Stavba nebyla snadná a už i najít vhodné místo mezi skalnatými kopci nebylo jednoduché. Odlehlost a vzácná ekologie ostrova vyžadovala velkou inženýrskou důmyslnost a pečlivé plánování. Prakticky všechno kromě kamení a vody se muselo na ostrov dopravit po moři.

Zpočátku získá Svatá Helena letecké spojení zřejmě pouze s Johannesburgem. Jihoafrická společnost Comair bude na ostrov létat každou sobotu letadlem Boeing 737-800, které se bude po hodinové zastávce vracet do Johannesburgu. Bude moci přepravit nejvýše 120 cestujících – 92 v ekonomické třídě a 28 v business třídě. Let z Johannesburgu potrvá pět a půl hodiny, zpáteční pak čtyři hodiny a 45 minut; příčinou rozdílu je převažující směr větru. Jednou za měsíc bude letadlo pokračovat na ostrov Ascension, kde zůstane přes noc a do Johannesburgu se bude vracet v neděli, opět s přistáním na Svaté Heleně.

Jako první však použil dráhu nového letiště při úspěšném zkušebním letu 15. září 2015 letoun Beechcraft Super King Air 200.

Britská společnost Atlantic Star Airlines, která zamýšlela zavést linku Londýn-Svatá Helena-Kapské Město a nasadit na ní letoun Boeing 757-200, zvlášť upravený pro dlouhé lety, oznámila v říjnu 2015 plán na zřízení linky z Londýna (letiště Gatwick) na Svatou Helenu s technickým mezipřistáním v Banjulu (Gambie). Linku by podle posledních kusých informací provozovala od března nebo od května letadlem Boeing 737-800, ale nic konkrétního zatím není známo.

Svatá Helena leží přibližně 1 950 kilometrů západně od pobřeží jižní Angoly. Je součástí britského zámořského území Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, které zaujímá rozlehlou plochu v jižním Atlantiku: Ascension leží kolem 1 300 kilometrů severozápadně od Svaté Heleny, souostroví Tristan da Cunha pak 3 730 kilometrů jižně.

Ostrov objevil v roce 1502 galicijský mořeplavec v portugalských službách Xoán de Novoa, známější jako João da Nova, který ho také pojmenoval po svaté Heleně (plným jménem Flavia Iulia Helena Augusta, žila přibližně v letech 250–330), choti římského císaře Constantia I. Chlora a matce císaře Konstantina I., známého jako Konstantin Veliký, který zastavil v Římské říši pronásledování křesťanů a nastolil náboženskou svobodu.

Na 122 čtverečních kilometrech rozlohy ostrova žije podle sčítání z roku 2008 pouhých 4 255 obyvatel, i když novější odhady uvádějí číslo poněkud vyšší – 4 442 osob. Správním střediskem je Jamestown, založený roku 1659, kde žije asi 1 500 lidí. Území má vlastní měnu, svatohelénskou libru, jejíž hodnota se pohybuje kolem 1,12 britské libry.

Na mapu světové turistiky tak plně vstupuje nová přitažlivá destinace. Nepočítáme-li krátké zastávky asi dvanácti velkých výletních lodí ročně, má nyní Svatá Helena v ročním průměru kolem 2 800 zahraničních návštěvníků. Díky leteckému spojení se očekává, že do roku 2020 se jejich počet přiblíží 11 tisícům. Místní vláda zamýšlí zavést na počty návštěvníků roční limit, aby chránila zdejší jedinečný ekosystém a uchovala exkluzivnost této exotické a vysoce hodnotné destinace, která za svůj trochu starosvětský půvab vděčí nejen své odlehlosti, ale i nedotčenosti hromadnou turistikou.

Ostrov má mírné podnebí, nejteplejší měsíce jsou leden až březen, nejméně teplé pak červen až září; dvě období dešťů vrcholí v dubnu a v srpnu. Teploty zpravidla nepřekračují 27o Celsia, jen v Jamestownu bývá v létě tepleji.

Úředním jazykem na Svaté Heleně je angličtina, takže pro návštěvníky není těžké se domluvit; jako po celém anglicky mluvícím světě, i zde má ovšem hovorový jazyk některé specifické rysy, které jinde nenajdeme.

Hodnotu Svaté Heleny pro turistiku zvyšuje za současné světové situace i skutečnost, že jde o destinaci naprosto bezpečnou.

V náplni turistických pobytů na Svaté Heleně bude nejpřitažlivější zřejmě návštěva míst spjatých s posledními lety císaře Napoleona. Na prvním místě to je Napoleonova rezidence Longwood House, kde je dnes muzeum. Francouzský císař zde žil ve vyhnanství téměř pět a půl roku – od prosince 1815, kdy sem byl poslán po prohrané bitvě u Waterloo, do své smrti 5. května 1821 ve věku 51 let – a původně zde byl také pohřben. V roce 1840, za vlády krále Ludvíka Filipa, byly však jeho ostatky převezeny do Francie a uloženy v pařížské Invalidovně.

Vedle této historické pozoruhodnosti a jiných památek spjatých s Napoleonovým jménem bude moci Svatá Helena nabídnout návštěvníkům i mnoho dalších cenných zážitků.

Ostrov je hnízdištěm mořských ptáků, mezi nimiž byla kdysi řada endemických druhů, které však až na jednu výjimku již vymřely. Zbyl z nich jen kulík druhu Charadrius sanctaehelenae (v překladu kulík svatohelénský), který žije v norách po celém ostrově a je jedním z jeho symbolů. Anglicky se nazývá „wirebird“ pro své tenké nohy vyhlížející jako dráty („wire“ znamená drát). Pozorování ptáků zde nicméně patří k přitažlivým turistickým aktivitám, takže amatérští ornitologové si zde přijdou na své.

Z asi 1100 druhů pozemních bezobratlých živočichů, které byly na ostrově zaznamenány, je více než 400 endemických. Naproti tomu nejsou na ostrově žádní původní savci. Dobře zachované korálové ekosystémy v okolních vodách obsahují množství rybích druhů, z nichž deset lze nalézt jen u tohoto ostrova. Také ostrovní flóra je mimořádně rozmanitá, se stovkami ohrožených endemických druhů.

Přes svou malou rozlohu je hornatý a skalnatý ostrov, ztracený v nekonečném oceánu, štědrý v nabídce rekreačních a sportovních činností. Je rájem milovníků pěší turistiky, jimž nabízí túry s jedinečnými rozhledy a scenériemi. Oblíbené je také plavání a potápění v průzračné vodě – je to dokonce jedno z mála míst, kde si lidé mohou zaplavat se žralokem obrovským či velrybím, největší parybou na světě, pro člověka neškodnou. Za pobytu na ostrově se lze věnovat i rybaření, sportovní střelbě a v neposlední řadě golfu, k němuž zve osmnáctijamkové, neobvykle položené hřiště.

Geomorfologie ostrova upoutá geologické nadšence. jež nepochybně zaujmou obrovské skalní útvary a ztuhlé lávové výlevy, stejně jako barevné písečné duny. Geologové říkají, že na světě není nic, co by se podobalo Svaté Heleně.

Ostrov se pyšní mnoha ukázkami anglické koloniální venkovské i městské architektury z 18. století – georgiánské éry. V Jamestownu se návštěvník setká s atmosférou anglického venkovského městečka. Úžasný pohled na údolí Jamestownu s jeho barevnými domy je z vrcholu schodiště zvaného Jákobův žebřík, jehož 699 schodů stoupá do výšky 183 metrů a který ve své nynější podobě existuje od roku 1871. Každoročního běhu na vrchol se účastní závodníci z celého světa.

Na Svaté Heleně je možné si prohlédnout i historické rezidence, pevnosti, lodní vraky, pomníky a jiné zajímavé pamětihodnosti.

Aby však nezůstávalo jen u přírodních krás a dějin ostrova, turisté se například mohou nedaleko Jamestownu seznámit v St Helena Distillery s výrobou zdejší speciality Tungi, destilátu z plodů opuncie mexické rostoucí zde divoce, rumu White Lion (Bílý lev), kávového likéru Midnight Mist (Půlnoční mlha) či Jamestownského ginu ze vzácného jalovce bermudského, jemuž se na ostrově dobře daří.

Na Svaté Heleně se také pěstuje káva arabica odrůdy bourbon, která patří k nejjemnějším na světovém trhu a velmi si ji pochvaloval i Napoleon. Produkce je nízká, asi dvanáct tun ročně, zatímco poptávka je vysoká.

Kapacita ubytovacích možností na ostrově zatím odpovídá malému počtu návštěvníků. Nyní je zde 150 turistických lůžek v malém hotelu a penzionech, nabízejí se i „pokoje se snídaní“ různé úrovně. Jen 80 lůžek je v pokojích s koupelnou. Letecké spojení přirozeně vyvolá potřebu většího počtu lůžek a než se zvýší zatím týdenní frekvence letů, budou návštěvníci potřebovat ubytování nejméně na jeden celý týden. Ještě v roce 2016 má být otevřen nový čtyřhvězdičkový hotel s 32 pokoji, restaurací a barem, v nedalekém Longwoodu pak ubytovací zařízení s nabídkou rekreačních aktivit. Mají se stavět další hotely a rozvíjet i jiné než hotelové formy ubytování. Nutný růst turistické infrastruktury – ubytování, stravování, poznávacích programů atd. – přináší nemalé příležitosti investorům, kteří jsou na Svaté Heleně vítáni.

Návštěva ostrova Svatá Helena byla až dosud časově hodně náročná a ne právě levná vzhledem k nákladné dopravě a poměrně vysokým cenám za ubytování. I s leteckým spojením zůstane Svatá Helena dosti drahou turistickou destinací, která však připraví svým návštěvníkům podivuhodné a nezapomenutelné zážitky.
(zjk)

 

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info