• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Hodnocení leteckých společností za rok 2016


Hodnocení leteckých společností za rok 2016

Devět leteckých společností, vesměs z Asie, zařadila společnost Skytrax za rok 2016 do elitní skupiny pětihvězdičkových aerolinií. Jejich počet se postupně zvyšuje, což svědčí o vývojových tendencích ve světové letecké dopravě.

Zatímco ještě v roce 2007 bylo pětihvězdičkových společností jen pět (Qatar Airways, Asiana Airlines, Cathay Pacific Airways, Malaysia Airlines a Singapore Airlines), nyní jsou pěti hvězdičkami hodnoceny Qatar Airways, Singapore Airlines, Cathay Pacific Airways (Hongkong), Asiana Airlines (Jižní Korea), Hainan Airlines (Čína), ANA All Nippon Airways (Japonsko), Garuda Indonesia, EVA Air (Tchaj-wan) a Etihad Airways (Spojené arabské emiráty).

Souhrnné hodnocení podle tříd a délky letu je nyní uvedeno jen u tří z nich: Singapore Airlines (třída business na krátkých tratích a třída economy na dlouhých tratích 4½*, třída economy na krátkých tratích 4*), Hainan Airlines (první třída na vnitřních čínských tratích a třída economy na dlouhých tratích 4½*, třída economy na krátkých tratích 4*), EVA Air (třída business na krátkých tratích 4*, třída premium economy na dlouhých tratích a třída economy na krátkých tratích 4½*). Do Prahy létá pouze Hainan Airlines na lince Peking–Praha–Peking.

Britská společnost Skytrax se dlouhodobě zabývá průzkumem kvality komerčních aerolinií a její hodnocení je považováno za směrodatné.

Do čtyřhvězdičkové kategorie jsou z leteckých společností Předního východu a Afriky zařazeny Air Mauritius (třída business na dlouhých tratích 3½*), Air Seychelles, Emirates (první třída na dlouhých tratích 4½*, třída economy na dlouhých i krátkých tratích 3½*), Oman Air (první a business třída na dlouhých tratích 4½*), Royal Air Maroc (třída economy na krátkých tratích 3½*), Saudi Arabian Airlines, South African Airways, Turkish Airlines. Do Prahy z nich létají pouze společnost Emirates na lince Dubaj–Praha–Dubaj a Turkish Airlines na lince Istanbul–Praha–Istanbul.

Stejně jako celosvětově, i v prostoru Předního východu a Afriky je většina leteckých společností hodnocena třemi hvězdičkami: Air Algérie, Air Arabia (nízkonákladová, Spojené arabské emiráty), Air Austral (Réunion), Air Malta, Air Namibia, Arik Air (Nigerie), Egyptair, El Al Israel Airlines, Ethiopian Airlines, Gulf Air (Bahrajn), Jazeera Airways (nízkonákladová, Kuvajt), Kenya Airways, Kuwait Airways, LAM Mozambique Airlines, Middle East Airlines (Libanon), Royal Jordanian Airlines, TAAG Angola Airlines, TACV Capo Verde Airlines (Kapverdy), Tunisair. V tříhvězdičkové kategorii jsou zařazeny i České aerolinie. (Skytrax u tříhvězdičkové kategorie neuvádí souhrnné údaje podle tříd a délky tratí.)

Dvouhvězdičkové hodnocení dostaly společnosti Iran Air, Mahan Air (Írán), Onur Air (nízkonákladová, Turecko), Pegasus Airlines (nízkonákladová, Turecko), Sudan Airways, Syrianair, Yemenia (Jemen). V této kategorii je i značka Smartwings, pod níž česká společnost Travel Service provozuje pravidelné nízkonákladové lety. (Ani u dvouhvězdičkové kategorie neuvádí Skytrax souhrnné údaje podle tříd a délky tratí.)

Jednou hvězdičkou je již léta hodnocena jen severokorejská státní letecká společnost Air Koryo (třída business 1½*).

V Africe a na Předním východě působí celá řada dalších leteckých společností, které Skytrax v současné době nehodnotí. Jsou to mezi jinými Libyan Airlines (dříve Libyan Arab Airlines), Afriqiyah Airways (Libye), Air Botswana, Air Burkina, Air Côte d’Ivoire (Pobřeží slonoviny), Chanchangi Airlines (Nigerie), Jambojet (Keňa), Airkenya Express (Keňa), African Express Airways (Keňa), Air Madagascar, Rwandair, South African Express, Airlink (JAR), Comair (JAR), Swaziland Airlink (Svazijsko), Daallo Airlines (Somálsko), Precision Air (Tanzanie), Air Tanzania, Eagle Air (Uganda), Proflight Zambia, Air Zimbabwe, Wataniya Airways (Kuvajt), SalamAir (nízkonákladová, Omán), Iraqi Airways a další. Tyto letecké společnosti obvykle zajišťují vnitrostátní a regionální dopravu, některé mají spoje do Londýna či Paříže. Z nízkonákladových aerolinií nejsou hodnoceny některé společnosti působící např. v JAR, Keni, Maroku a dalších zemích.

Hlavní evropské letecké společnosti, které provozují linky na Přední východ a do Afriky a zajišťují dopravu z Prahy s přestupem, jsou hodnoceny takto: Air France 4* (první třída na dlouhých tratích 4½*, třídy premium economy a economy na dlouhých tratích 3½*, třída economy na krátkých tratích 3*), Alitalia 3* (údaje podle tříd a délky tratí neuvedeny), Austrian Airlines 4* (třída economy na krátkých tratích 3*), British Airways 4* (údaje podle tříd a délky tratí neuvedeny), Brussels Airlines 3* (údaje podle tříd a délky tratí neuvedeny), Iberia Airlines 3* (údaje podle tříd a délky tratí neuvedeny), KLM 4* (třída business na krátkých tratích a premium economy na dlouhých tratích 3½*) , Lufthansa 4* (první třída na dlouhých tratích 5*, třída business na dlouhých tratích 3½*), Swiss International Air Lines 4* (třídy business a economy na krátkých tratích 3½*), TAP Air Portugal 3* (třída business na dlouhých i krátkých tratích 3½*).

Zajímavé výsledky přineslo i udělování cen Skytraxu na slavnosti k poslední letecké přehlídce ve Farnborough konané v červenci 2016. Hlasováním představitelů světového civilního letectví byly sestaveny žebříčky stovky leteckých společností podle kvality služeb. V celkové kvalitě se umístila na prvním místě společnost Emirates, následována Qatar Airways a Singapore Airlines. Nejčistší kabiny má podle téhož hlasování společnost Cathay Pacific Airways, za níž následují EVA Air a All Nippon Airways. Největší komfort sedadel ve třídě economy nabízejí Asiana Airlines, Japan Airlines a Korean Air. Ve třídě business budete nejpohodlněji cestovat se Singapore Airlines, dále s Qatar Airways a Etihad Airways. Nejpohodlnější soukromé salonky první třídy mají Etihad Airways, Emirates a Air France.

Cestovní třídy se postupně mění. V šedesátých letech existovaly jen dvě třídy: první a turistická. Později se mezi ně vklínila třída business a pro turistickou třídu byl zaveden název economy. V posledních letech pak řada společností nabízí pod různými názvy (premium economy apod.) ještě vylepšenou třídu economy.

Délka letů se obvykle člení do tří kategorií. Za krátké jsou považovány lety do tří hodin, za středně dlouhé od tří do šesti hodin, za dlouhé nad šest hodin. Skytrax pracuje jen se dvěma kategoriemi – krátkých a dlouhých letů. Za krátké se zde dají považovat lety přibližně do pěti hodin.

Nejdelší pravidelnou linkou na světě je od 5. února 2017 linka Qatar Airways z Aucklandu (Nový Zéland) do Dauhy (Katar), měřící 14 534 kilometrů. Linku obsluhuje letoun Boeing 777-200LR a let trvá 17 hodin a 40 minut, samozřejmě bez mezipřistání.

Naopak nejkratší pravidelná linka spojuje dva z Orknejských ostrovů ve Skotsku – Westray a Papa Westray. Doba letu je stanovena na dvě minuty, ve skutečnosti však let trvá zpravidla kolem jedné minuty, rekord činí 53 vteřin, ale za ideálních podmínek se prý let dá zvládnout i za 47 vteřin. Linku provozuje skotská společnost Loganair letounem Pilatus Britten-Norman BN2B-26 Islander. Jde o hornokřídlý letoun se dvěma pístovými motory, s kabinou pro osm cestujících a s jediným pilotem. Cena letu je 17 liber.

Skytrax hodnotí také jednou až pěti hvězdičkami kvalitu letišť, zatím však je jich zhodnoceno poměrně málo, i když jejich počet pozvolna roste. Do nejvyšší, pětihvězdičkové kategorie je nyní zařazeno již osm letišť: Dauha, Mnichov, Soul, Singapur, Tokio, Nagoja, Hongkong, Chaj-kchou (Haikou).

Z letišť v předovýchodních a afrických zemích a přestupních letišť uvedených v naší rubrice „Pro snazší orientaci“ mají Dauha a Mnichov 5*; Abú Zabí, Amsterodam, Barcelona, Curych, Düsseldorf, Frankfurt, Kapské Město, Londýn-Heathrow, Malta, Paříž-Charles de Gaulle a Vídeň 4*; Dubaj-International, Madrid a Ženeva 3½*; Addis Abeba, Ammán, Bahrajn, Casablanca, Džidda, Istanbul-Atatürk, Istanbul-Sabiha Gökçen, Johannesburg, Maskat, Mauricius, Nairobi, Rijád, Athény, Brusel, Lisabon, Londýn-Gatwick, Londýn-Stansted, Milán-Malpensa, Moskva-Domodědovo, Moskva-Šeremeťjevo, Nice, Řím-Fiumicino a Toulouse 3*; Kuvajt 2½*. Praha má hodnocení 3*. Většina světových letišť ovšem stále ještě zůstává mimo bezprostřední pozornost Skytraxu.

(zjk)

 

Související zprávy:
Hodnocení leteckých společností: Qatar Airways nejlepší na světě
Aktuální hodnocení leteckých společností v Africe a arabském světě
Nové hodnocení leteckých společností v Africe a arabském světě
Kvalita leteckých společností se podstatně nemění
Qatar Airways a South African Airways jsou nejlepší


Aktualizováno 23. 4. 2017

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info