• English (UK)
  • Čeština
  • kalahari
  • mesita
  • symbols
  • worcester
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com
  • Poznáváme Afriku a arabské země CZEFRICA.com

Východní Afrika směřuje ke sjednocování v turistice


Východní Afrika

Úsilí o sjednocování v turistice

Kampala - Regionální adresář hotelů pro země Východoafrického společenství vyšel v květnu v ugandském hlavním městě Kampale. Adresář pokrývá všech pět zemí Východoafrického společenství (EAC) - Ugandu, Keňu, Tanzanii, Rwandu a Burundi.

„Máme-li přežít světovou finanční krizi, potřebujeme propagovat tento region jako celek," prohlásil vydavatel adresáře J. B. Wasswa podle ugandského deníku The New Vision. Dodal, že touto cestou bude turistický průmysl moci snižovat náklady na propagaci a marketing, získávat turisty z Evropy a Asie a zajišťovat konkurenceschopnost a udržitelnost celého sektoru.

Vedle informací o všech významných hotelech obsahuje kniha i údaje o všech pěti zemích Východoafrického společenství.

Adresář bude vydáván čtvrtletně a bezplatně distribuován po celém světě prostřednictvím zastupitelských úřadů pěti východoafrických zemí.

Jde o další krok v úsilí o jednotný postup východoafrických zemí v rozvíjení turistického průmyslu.

V této souvislosti se diskutuje zejména o zavedení jednotného vstupního víza pro státy Východoafrického společenství.

Letecké společnosti působící ve východoafrickém prostoru vyjádřily v dubnu znepokojení nad průtahy, jež tento projekt provázejí. Zdroje ze sektoru letecké dopravy, citované kampalským týdeníkem East African Business Week, uvádějí, že turisté přející si navštívit více než jednu východoafrickou zemi shledávají těžkopádným a nákladným opatřovat si všechna potřebná víza. Letecké společnosti si zároveň stěžují, že vládní představitelé nejednají v této věci dost rychle.

Myšlenka jednotného vstupního víza byla nadhozena v listopadu 2008 na londýnském turistickém veletrhu World Travel Market a okamžitě se ve východní Africe dostala do popředí zájmu cestovních kanceláří, leteckých dopravců i médií.

Keňský ministr turistiky Najib Balala později citoval příklad Střední Ameriky, která se díky jednotnému turistickému vízu stala „atraktivní destinací". Dodal, že východní Afrika by tak mohla úspěšně konkurovat takovým africkým destinacím, jako jsou Maroko, Egypt a Jižní Afrika.

Pro region Východoafrického společenství je cestovní ruch důležitým zdrojem příjmů v cizích měnách, jež se odhadují na více než dvě miliardy dolarů ročně, a zaměstnává více než 11 procent obyvatelstva.

Země Východoafrického společenství tvoří jedinečný turistický celek, který přímo vybízí k rozmanitým kombinacím podle individuálního zájmu turistů.

Safari v národních parcích Keni, Ugandy a Tanzanie patří k nejpřitažlivějším v Africe i celosvětově. K nim přistupují další pozoruhodné možnosti jako vysokohorské túry na nejvyšší africké hory - Kilimandžáro v Tanzanii, Mount Kenya (Kirinyaga) v Keni a pohoří Ruwenzori v Ugandě, dále pobyty na plážích v Keni a na Zanzibaru, arabské dědictví na Zanzibaru a další.

Rwanda se cílevědomou vládní politikou rozvoje cestovního ruchu vrací mezi významné destinace, zvláště nabídkami safari za velkými africkými zvířaty včetně ohrožených horských goril. Také Burundi, donedávna zmítané vnitřními nepokoji, zahájilo v září 2008 kampaň na podporu svého turistického průmyslu.

Volný pohyb po východoafrických zemích, který by umožnilo jednotné turistické vízum, není v tomto regionu úplnou novinkou. V šedesátých letech minulého století, před vyhlášením i po vyhlášení nezávislosti čtyř „klasických" východoafrických zemí Keni, Ugandy i Tanganiky a Zanzibaru (dnes tvořícím Tanzanii), kdy platila mnohdy přísná vízová povinnost, se obyvatelé těchto zemí mohli volně pohybovat po celém regionu díky zvláštnímu průkazu zvanému Interterritorial Pass. Této pohodlné možnosti hojně využívali zejména podnikatelé, obchodníci a novináři. S rozpadem celní a měnové unie i systému společných služeb pak zanikl i Interterritorial Pass.

(mk)

Poll

Chtěli byste se podívat do Afriky či na Blízký východ?

Ano, do Afriky. - 32.4%
Ano, na Blízký východ. - 19.3%
Ne. - 4.5%
Už jsem tam byl a rád bych se tam vrátil. - 18.8%
Mám zájem o nabídku a vypracování individuální trasy. - 24.9%
Copyright © 2007-2022 CZEFRICA.com
Vytvořila POČÍTAČOVÁ POHOTOVOST s.r.o.
Webhosting-domeny.info